Odborné články na stiahnutie


ALBA precision s.r.o. pravidelne uverejňuje články v časopise Strojárstvo / Strojírenství. Na tejto stránke si môžete stiahnuť články vo formáte pdf.

Vonkajšie závity racionálnejše
Výroba nástrojových hláv Firma Wagner werkzeugsysteme Müller GMBH vyvíja a  vyrába nástrojové hlavy pre vysokorýchlostné obrábanie závitov beztrieskovým alebo trieskovým spôsobom už viac ako 100 rokov. Systémy takzvaného valcovania závitov vyžadujú hotový priemer súčiastky bez prídavku. Sú určené predovšetkým na spracúvanie stredných a veľkých sérií. Okrem rýchlosti operácie a  špičkovej kvality povrchu dosahujú aj značné spevnenie, čo je vhodné hlavne pri veľmi namáhaných súčiastkach. viac …
pdf.jpg

Produktívnejšie sústruženie
Firma WTO je známa vlastným vývojom pevných a  poháňaných upínacích jednotiek pre sústruhy. Je priekopníkom tejto technológie, ktorú vyvíja už od roku 1977. Dnes je na trhu v pozícii lídra s vysokou presnosťou a dlhou životnosťou. viac …
pdf.jpg

Hlbokovŕtacie stroje a jednotky LOCH
Už niekoľko desaťročí sa firma LOCH považuje za symbol konštrukcie, výroby jednoduchých a pritom široko využiteľných strojov pre hlboké vŕtanie. viac …
pdf.jpg

Obrábanie súčiastky na jedno upnutie
Firma NEIDLEIN sa špecializuje na upínanie medzi hroty pri sústružení, frézovaní a brúsení. Hlavný dôraz je kladený na optimalizáciu procesov obrábania – vychádzajúcu z obrábania celej súčiastky na jedno upnutie. viac …
pdf.jpg

ANCA automatizácia procesu brúsenia nástrojov
Výroba vysoko komplexných a presných viacosových obrábacích strojov, ako sú nástrojové brúsky, vyžaduje prepojenie mnohých technických disciplín, najmä mechanickú konštrukciu, elektrické a elektronické inžinierstvo, softvérový vývoj a prvotriednu výrobnú technológiu.
pdf.jpg

Riešenie automatizácie
Automatizácia výrobných procesov sa stáva čoraz žiadanejšou. Pomáha riešiť veľa problémov spojených s produktivitou a pružnosťou. Spoločnosť Iemca sa prezentuje nielen tyčovými podávačmi pre sústruhy, ale aj portálovými zakladačmi Automata. Portálové zakladače Automata predstavujú univerzálne riešenie zakladania, podávania a vykladania komponentov pre rôzne typy strojov: sústruhy, brúsky, obrábacie centrá.
pdf.jpg

Revolúcia v sústružení závitov
Nové obojstranné sústružnícke plátky Vargus sú určené pre sústruženie všetkých štandardných závitov. Používajú sa súčasne so špeciálnym podplátkom, ktorý umožňuje ich aplikovanie aj v štandardných držiakoch firmy Vargus.
pdf.jpg

Poháňané držiaky
Vysoká presnosť, veľká upínacia sila a dlhá životnosť sú výsledkom vývoja, ktorý začal už v roku 1977. Kvôli týmto vlastnostiam sú držiaky WTO najčastejšie kopírované konkurenciou. Firmu táto skutočnosť donútila niektoré „vychytávky“ patentovať.
pdf.jpg

Brúska zapadne prachom
O efektivite valčekovania sa už presvedčilo veľa zákazníkov firmy Baublies, ktorí sa nebáli vyskúšaťtúto progresívnu technológiu, pri ktorej ušetrili výrobný čas odbúraním brúsenia a naviac dosiahliaj spevnenie povrchu v priemere o 20 %. O efektívnosti valčekovania svedčí aj dlhá životnosť val-čekov, vysoká presnosť a v prípade kolízie aj dostupnosť náhradných dielov.
pdf.jpg

Podávacie systémy tyčí IEMCA
Automatické tyčové podávače IEMCA, ako líder na trhu, získavajú
v poslednom období stále väčšie a väčšie uplatnenie u všetkých
strojárenských spoločností spracovávajúcich tyčové a rúrkové
materiály na CNC sústruhoch a sústružníckych automatoch.
pdf.jpg

Upnutie nástroja žiadny problém
Hightech-upínacích systémov PowRgrip od firmy Rego-Fix má vynikajúce referencie v kovoobrábacom priemysle. PowRgrip je systém spájajúci najlepšie obvodové hádzanie a najväčšie upínacie sily. Ide o inovatívny upínací systém aj pre stopky priemerov do 25,4 mm – rozšírenie spektra upínania PowRgrip systému pomocou PG 32. S väčšími nástrojmi, ako sú hrubovacie frézy, je možné docieliť ešte lepšie výkony
obrábania.
pdf.jpg

Novinky v sústružení a frézovaní závitov od firmy VARGUS
Predstavujeme najzaujímavejšiu novinku firmy Vargus: patentovaný systém sústružníckych plátkov so šiestimi hranami, čiže „obojstrannými závitoreznými plátkami“.
pdf.jpg

Podávacie systémy tyčí
Moderné obrábacie stroje si vyžadujú pre dosiahnutie vyššej produktivity zodpovedajúce podávacie zariadenie, ktoré zvýšia využiteľnosť týchto strojov. Tyčové podávače majú za úlohu zvyšovať produkciu pri znižovaní prevádzkových nákladov. K najznámejším výrobcom tyčových podávačov patrí spoločnosť IEMCA z Talianska, ktorá sa úspešne usadzuje na slovenskom strojárskom trhu.
pdf.jpg

Rezanie závitov, ich kontrola a bezpečné upínanie závitníkov
Keďže najpoužívanejšie rozoberateľné spoje v strojárstve sú maticové, jednou z najčastejších operácií pri obrábaní je rezanie alebo tvárnenie závitov. V súčasnej dobe je na trhu nespočetne veľa firiem dodávajúcich závitníky. Rozdiel medzi nimi je hlavne v cene, kvalite a sortimente.
pdf.jpg

Dostatok miesta v osi Z aj na malých strojoch
Firma REGO-FIX reagovala na nedostatok miesta v pracovnom priestore menších strojov v osi Z. Tam, kde samotný posuv v osi Z je nedostačujúci, kde veľkosť obrobku obmedzuje posuv alebo veľkosť nástroja nedovoľuje dostatočný posuv v osi Z dostáva šancu výrazne kratšie nástrojové puzdro i rmy REGO-FIX „ERA ZERO – Z“.
pdf.jpg

Lepšie ako brúsenie » hladký povrch s dvojitým efektom «
Valčekovanie je moderná technológia beztrieskového formovania materiálu, na vytvorenie hladkého, tvarovo presného a oteruvzdorného povrchu všetkých kovových materiálov.
pdf.jpg

Poháňané držiaky nástrojov firmy WTO
Presnosť • Kompaktnosť • Dlhá životnosť • Úspora nákladov

Slovensko sa pomaly stáva veľmocou v automobilovom priemysle, čomu nasvedčuje aj patričný strojársky boom. Aj malé firmy nakupujú CNC stroje aby dosiahli vyššiu produktivitu a požadovanú presnosť. Pri výrobe menších dielov je najoptimálnejšie použiť sústružnícke centrá s frézovacími cyklami, kde takmer na jedno upnutie padne hotový diel. Tieto centrá sú vybavené nožovými hlavami, ktoré umožňujú nasadenie poháňaných držiakov. Poháňané držiaky prenášajú rotáciu na požadovaný nástroj. Hlavné kritériá pre poháňané jednotky sú presnosť a životnosť.
pdf.jpg

Rýchlejšie a precíznejšie to už nejde
» powRgrip systém od firmy REGO – FIX® «

Jednoduchými obslužnými krokmi je možné upínať nástroje za menej ako 10 sekúnd a na výmenu nástroja (uvoľnenie a upnutie nástroja) potrebujete len 30 sekúnd.
pdf.jpg

Presné, rýchle a ekonomické rezanie závitov
Firma VARGUS sa dlhodobo snaží vytvárať najširší sortiment nástrojov pre sústruženie a frézovanie závitov. Keďže sa úzko zaoberá len závitovaním, upichovaním a odhrocovaním ľahko sa jej darí udržať kvalitou popredné miesto na svetovom trhu.
pdf.jpg

Tryskacie stroje firmy C.M.
Už viac ako 130 rokov sa využíva technológia otryskávania, inak povedané, mechanická úprava povrchov. Pri tejto technológií metacie kolesá tryskacieho stroja vrhajú vysokou rýchlosťou tryskacie médium na povrch predmetu. Dopadom abraziva na predmet sa dosiahne čistota, zdrsnenie, spevnenie, odihlovanie ale aj pekný vzhľad povrchov.
pdf.jpg

Zanedbávaná oblasť – upínanie nástrojov
Zvyšovanie produktivity práce či kvality je prioritou pravdepodobne všetkých výrobcov. Mnohé z firiem sa zameriavajú najmä na zvyšovanie produktivity či kvality pri konkrétnej výrobe dielcov. Často sa však zabúda na prípravné doby výroby, kde je možné docieliť taktiež významných úspor času a nákladov, alebo vyriešiť kvalitu výrobkov. Jednou zo zanedbávaných oblastí je upínanie
nástrojov.
pdf.jpg

Firma Alba Precision s.r.o. a ich partneri v strojárskom priemysle
Prehľadné prestavenie firiem, ktoré zastupujeme.
pdf.jpg